Ako na drogových dílerov ?

3. mája 2013, karel, drogy
Hneď po revolúcii, keď sa otvorili hranice, začal rozkvitať obchod s drogami a to bola ďalšia príležitosť pre rôznych mafiánov a pochybných podnikavcov. Najhoršie bolo, že tento boom začal prakticky heroínom a doplatilo na to veľmi veľa prevažne mladých ľudí (aj životom)  a ich rodín. Je pochopiteľné, že naši zákonodarcovia začali sústreďovať svoje sily v boji proti drogám.
.
.
Koncom 90-tych rokov a začiatkom 21. storočia, však dopyt po heroíne klesol. Možno to bolo vďaka odstrašujúcim drogovým zákonom a možno aj pre to, že mnoho mladých ľudí pred striekačkou heroínu  uprednostnilo marihuanovú cigaretu (jointa). Nedá sa poprieť, že od vtedy dopyt po marihuane (konope) stále stúpa a to znamená aj úpravu portfólia tých istých mafiánov a pochybných podnikavcov – drogových dílerov. Čoho sme sa dočkali od našich zákonodarcov? Sprísnením trestov za drogovú kriminalitu. Pomohlo to? Klesol dopyt  po marihuane? Jediné čo sa dá s istotou povedať je, že tieto opatrenia spôsobili nárast ceny za gram marihuany – čo v konečnom dôsledku len zvýšilo zisky pre tých istých mafiánov a rôznych podnikavcov. Čo teraz? Budeme tresty pre huličov donekonečna zvyšovať? Budeme zvyšovať zisky pre dílerov?
Keď sledujem trend na západ od Slovenska, vidím, že tam sa tieto problémy riešia inak. Verejnosť vyvíja tlaky na dekriminalizáciu konope. O tom, že konope má nesmierne veľa využití v medicíne, priemysle, poľnohospodárstve a pod. sa napísalo už veľa kníh. Poďme sa pozrieť na to, čo by to prinieslo pre obyčajného huliča. Keby si mohol vypestovať  pár rastlín konope pre vlastnú potrebu, nemusel by to kupovať od dílera, ktorý okrem trávy obchoduje aj s pervitínom. Znížila by sa cena marihuany na čiernom trhu a tým pádom aj zisky z jej nelegálneho obchodovania. A ak by tresty za obchodovanie ostali prísne, komu by sa oplatilo s tým ešte obchodovať, keď zisky sú malé a riziko veľke? Celkom určite by sa zameral na obchod s pervitínom a inými syntetickými drogami, pretože výroba prášku je predsalen o dosť náročnejšia ako vypestovanie rastliny, ktorej sa v našich podmienkach darí (a darilo po tisíce rokov).
Dekriminalizujme konope pre osobnú spotrebu a učme naše deti nebrať žiadne drogy. To vidím ako jediné riešenie tejto situácie…